0537 762 04 27

Sosyal Medyada Biz}

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon uzman ekipler tarafından profesyonel makineler kullanılarak yapılan bir işlemdir. Tüm bakteri ve virüslerden korunmak amaçlı dezenfeksiyonunu yaptırınız.

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon (Franzızca desinfection): Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir. Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir.

DİKKAT

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından kişisel hijyen ve el dezenfektanı gibi virüsü önleyici tedbirler gündeme geldi. Uzmanlar Corona Virüsüne karşı öncelikle ellerin normal sabunla sık sık temizliğini önerdiklerini belirtiyor. İmkan bulunamazsa alkol bazlı el dezenfektanlarını öneren uzmanlar, Corona Virüsü’nğn, virüs olduğu için antibakteriyel ürünlere yanıt vermediğini, sabun veya alkol bazlı dezenfektan bulunamazsa, yerine kolonya da kullanılabileceğini söylüyor. Peki, Dezenfektan nedir? Dezenfeksiyon nasıl yapılır? İşte, o konuyla ilgili detaylı bilgiler…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Bu gelişmenin ardından kamu kurumları ve belediyeler, olası salgın hastalık riskine karşı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmaları yapmaya başladı. Peki, dezenfektan nedir? Dezenfeksiyon nasıl yapılır?

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon; Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir.

Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.

Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir. Ancak yaygın dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde kullanılabilir.

 

13 Mart 2020
1.675 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


× WhatSapp Destek Hattı